Len pre našich čitateľov! Zaregistrujte sa na Binance Futures a získajte 10% v USDT/BNB späť! Časovo obmedzené.
Prešlo už viac ako 11 rokov od založenia prvej kryptomeny – Bitcoinu. Za tú dobu nie len vo finančnom ale aj v digitálnom svete sa odialo veľké množstvo zmien. Môžeme ale vznik Bitcoinu považovať za veľmi dôležitý moment? Niet pochýb. Málo kto pred 15 rokmi, kedy niektoré medzinárodne transakcie a platby trvali aj týždeň očakával, že v 2009 vznikne prvá kryptomena na blockchaine, cez ktorú môžeme budú rýchlejšie platby ako VISA. Dokonca v súčasnej dobe transakcia cez Bitcoin trvá približne niekoľko desiatok minút, maximálne hodín. V porovnaní s bankovým prevodom, kde je dĺžka približne niekoľko dní až týždeň.
Prichádza rozvoj v digitálnom svete
Odstupom času si začalo čo raz viac spoločností uvedomovať nutnosť zrýchlenia medzištátnych transakcii a prevodov peňazí. Napríklad Charlie Lee v roku 2011 pracoval na budovaní LTC siete. Aktuálne patrí Litecoin k jedným za najpoužívanejším spôsobom prevodu peňazí na svete. Neskôr boli vytvorené kryptomeny Ethereum, XRP, STEEM, Monero a Dash. Všetky projekty mali prakticky jasný cieľ – umožniť používateľom internetu previesť svoje peniaze alebo hotovosť či už cez banku alebo na rôznych platformách za čo najrýchlejší čas. Samozrejme prvoradá je aj bezpečnosť a decentralizácia.
Neskôr, v roku 2017 si už aj veľké spoločnosti, korporácie a banky uvedomili problém a začali rovnako špekulovať nad vytvoreným digitálnych mincí, ktoré by si mohli používatelia internetu mohli medzi sebou posielať. Úplne prvý nápad prišiel, možno prekvapivo ale predsa z Venezuely. Prezident Maduro ohlásil vytvorenie prvej štátnej kryptomeny na svete, aby tak obišli občania štátu americké sankcie. O 2 roky neskôr prišla najväčšia sociálna sieť na svete – Facebook s nápadom vytvoriť digitálny coin Libra. Táto mena by umožnila zaplatiť za rôzne služby na Facebooku alebo by mohli používatelia tejto platformy v priebehu niekoľkých sekúnd poslať svojím kamarátom peniaze. Podobné plány majú napríklad aj nemecké banky alebo čínska štátna banka.
Ďalší, veľký hráč na trhu
Len pred niekoľkými hodinami prišla správa od tlačovej agentúry TASS, že Tuniská centrálna banka pracuje na vytvorení digitálnej meny. Ruskí vývojári z Universa Blockchain dostali za úlohu pracovať na tvorbe tejto virtuálnej meny. Tuniský dinár (E-Dinar) sa oficiálne začína v testovacej podobe v tuniskom forexovom klube. Tiež sa uskutočnil prevod jedného dinára medzi hlavou centrálnej bankou Marouane El Abbasi a zástupcom Medzinárodného menového fondu (MMF). V súčasnosti je E-Dinar takmer neznámy. Očakáva sa však, že po testovaní, ktoré bude trvať niekoľko mesiacov bude digitálna mena pripravená na celosvetovú expanziu.
Tagy: bankaBurzacentrálna bankaekryptoměnyměnaspustenietestovanietunisko