BitMEX návod – Obchodovanie na kryptomenovej burze

BitMEX je najväčšia a najnavštevovanejšia derivátová krypto burza na svete. Má stovky tisíc aktívnych používateľov, ktorý generuje na burze obchodne objemy v miliardách USD. Prečo je taký veľký záujem o túto burzu? V prvom rade je to likvidita. Obchodníci majú dostatočný priestor na obchodovanie s väčším množstvom kapitálu. Druhý a to dosť zásadný dôvod, hlavne pre retail klientelu je možnosť otvoriť short pozíciu. Ako teda začať obchodovať na tejto burze? Obchodovanie na BitMEXe nie je pre začiatočníkov. V článku nájdete tiež BitMEX návod.

Navštíviť burzu Bitmex a získať 10% zľavu na obchody

1. Založenie účtu na BitMEXe

Predtým, než začneme obchodovať, potrebujeme si založiť účet. Stačí prejsť na (odkaz), cez ktorý sa dostaneme na základný web burzy.

Klikneme na tlačidlo register, ktorý nás presmeruje na registračný formulár.

Navštíviť burzu Bitmex a získať 10% zľavu na obchody

Presmeruje nás to na registračný formulár, ktorý je potrebné vyplniť. Musíme zadať náš email, heslo a meno z priezviskom. Overenie občianskeho preukazu, pasu, či výpisu z účtu pri registrácii ani počas používania burzy nevyžadujú. Po vytvorení účtu nám príde email, kde je potrebné kliknúť na tlačidlo aktivovať účet. Po tomto pokyne máme celý účet na obchodovanie nachystaný.

2. Prvý vklad

Ešte než prejdeme k samotnému tradingu… Potrebujeme na náš účet vložiť prvé mince. Jediný spôsob depozitu je cez Bitcoin. Ostatné kryptomeny a ani USD burza neprijíma. Preto je potrebné sem presunúť iba Bitcoiny! Po odoslaný sú mince pripísané na účet do 10 minúť. Na vloženie potrebujeme skopírovať BTC adresu, alebo o skenovať čiarový kód. Minimálny vklad na burzu je 10 000 satoshi.

Navštíviť burzu Bitmex a získať 10% zľavu na obchody

Pokiaľ chceme naše BTC z burzy vyberať. Presunieme sa o jedno okno nižšie do sekcie withdraw. Tam je to presne naopak. Zadávame adresu, kam chceme naše zarobené mince poslať. Poplatok za výber je 0.001 BTC. Všetky transakcie sa hromadne odosielajú počas obedu. Takže ak odosielame mince počas večera, musíme počkať až na ďalší deň, kým sa odošlú.

3. Obchodovanie na BitMEXe – BitMEX návod

Zdroj: marginbull

Prejdime do sekcie trade. Tu môžeme vidieť hneď niekoľko rôznych okien a sekcii. Úplne vpravo vidíme históriu objednávok. V strede vidíme graf. Pod grafom je znázornený order book formou grafu. Hneď vedľa vľavo je order, kde ale už môžeme vidieť priamo zoznam objednávok na short alebo long. Úplne vľavo je sekcia, ktorú budeme využívať na otvorenie a zatvorenie obchodu. V hornej lište vidíme kryptomeny, ktoré môžeme na tejto burze obchodovať. V spodnej lište sa nám zobrazia naše otvorené obchody.

Nás bude najviac zaujímať lišta vľavo. Ostatné sú len ukazovatele aktuálnej ceny a order book. Žiadne ďalšie úkony sa cez tieto nástroje ale nebudú realizovať.
Ešte než začneme s otvorením prvého obchodu, je potrebné spomenúť, že na burze BitMEX nenakupuje a ani nepredávame reálne Bitcoiny. Obchodovanie tu môžeme skôr prirovnať k forme stávky, či pôjde cena hore, alebo dole. Pokiaľ pôjde cena hore a my otvoríme long/buy kontrakt, tak podľa nárastu ceny sa bude odvíjať náš zisk. Rovnako je to v prípade short/sell kontraktu. Môžeme teda zarábať aj na poklese ceny.

Navštíviť burzu Bitmex a získať 10% zľavu na obchody

4. Realizujeme obchody na burze BitMEX

Máme teda 3 možnosti ako zadať našu prvú požiadavku na otvorenie obchodu.

  1. Cez Limit môžeme zadať do order book-u objednávku na otvorenie obchodu vtedy, pokiaľ chceme či už long, alebo short kontrakt otvoriť za inú cenu ako je aktuálna. Tento nástroj používame najčastejšie vtedy, ak čakáme napríklad na cenový pokles a chceme nakúpiť za lacnejšie. Respektíve otvoriť kontrakt za lacnejšiu cenu.
  2. Cez market otvoríme obchod za aktuálnu cenu, aká je v súčasnosti.
  3. Stoploss slúži podobne ako na iných burzách ako ochranu pred väčšou stratou. Ak ide trh oproti nám a nechceme stratiť viac ako máme definované v našej trading stratégii, stačí zadať stoploss. Ak otvoríme napríklad buy/long kontrakt na Bitcoin a cena ide dole, tak sa môžeme ochrániť pred väčšou stratou a zadať stoploss. Po poklese na istú hladinu nám obchod automaticky zatvorí v menšej strate.

5. Nastavenie limitného príkazu a stoplossu

Ako správne nastaviť limitný príkaz:

  1. Quantity je množstvo kontraktov v hodnote USD s ktorými vstúpime do obchodu. Pokiaľ zadáme hodnotu 10 USD. Otvorí sa nám obchod s kapitálom 10 USD.
  2. Limit Price je cena, za ktorú chceme daný obchod otvoriť.
  3. Buy/long a short/sell je nastavenie otvorenia nášho obchodu. Pokiaľ chceme staviť na cenový rast otvoríme obchod stlačením tlačidla long. V prípade očakávaného cenového poklesu stlačíme short
  4. Cost je suma v BTC za akú sa nám obchod otvorí. Nemýliť si s poplatkom, ktorý účtuje burza!
Zdroj: medium

V sekcii stoploss zadávame ochranu pozície pred väčším cenovým prepadom. FUnguje rovnako ako limitný príkaz. S tým rozdielom, že stop price je nastavenie hodnoty, kedy nám po cenovom poklese automaticky obchod zatvorí. Elimnujeme tak riziko väčšej straty na účte. Pokial máme tvorenú buy/long pozíciu, tak musíme nastaviť stoploss tlačítkom set sell stop. V prípade short kontraktu je to naopak(tlačidlom set buy stop).

Leverage je nástroj, ktorý nám zvyšuje objem nášho kapitálu, ktorý máme v obchode. To znamená, že pokiaľ máme vyhradých napríklad 200 USD v prepočte na BTC pre vstup do obchodu, mi vďaka páke/leverage môžeme otvoriť s tým istým kapitálom obchod v hodnote napríklad 2000 USD(Maximálne x100). Zo zvýšený leverage sa na druhej strane zvyšuje aj prípadne riziko straty. Takže ak otvoríme obchod s leverage x10, tak po cenovom poklese o 10% prídeme o všetok kapitál, ktorý sme mali v danom obchode. Preto opatrne využívať tento nástroj!

Navštíviť burzu Bitmex a získať 10% zľavu na obchody

Exit mobile version