Len pre našich čitateľov! Zaregistrujte sa na Binance Futures a získajte 10% v USDT/BNB späť! Časovo obmedzené.
Obsah článku
- 1. O aký druh obchodu sa jedná?
- 2. Aký je hlavný trend? Celková konštrukcia grafu.
- 3. Zúženie výberu – neobchodujte všetko!
- 4. Časujem momentum – RSI, MACD, Friedrichs a ďalšie.
- 5. Časujem momentum na MACD
- Zhrnutie
Zhrňme si pár základných bodov, ktoré si všímame pred vstupom do obchodu. Indícií, ktoré by si mal skúsený trejder všímať je pochopiteľne oveľa viac, no týchto päť vám naznačí aspoň základy pre úspešný vstup do trejdu.
1. O aký druh obchodu sa jedná?
Ešte pred tým, ako si pozriete samotný graf, je dôležité spýtať sa samých seba:
- Aký druh obchodu chcem vykonať? Scalp, intraday, alebo swing?
- Aké pomer RRR (Risk Reward Ratio) idem hľadať? Pôjdem konzervatívne 1:2, alebo agresívnejšie 1:3 a viac?
- Aký zvolím money management?
- Použijem stoploss, alebo budem pozíciu manažovať?
Toto sú absolútne základné otázky, ktoré by si mal každý položiť ešte pred tým, ako si začne robiť analýzu na grafe. Na začiatku je teda potrebné definovať druh obchodu, aby sa náhodou zo scalpu na 5 minútovom grafe nestal „HODL”. Rovnako je dôležité určiť si RRR (risk reward ratio), čiže aké príležitosti idem na trhu hľadať a v neposlednom rade Money a Risk management. Keď máme presne nastavené parametre, až potom začíname študovať graf.
Pred tým, ako sa pustíte do čítania ďalších bodov, uveďme si príklad, že hľadáme intra day obchod (1h graf) s RRR 1:3 a vstupom do obchodu s maximálne 10% z celého nášho kapitálu.
2. Aký je hlavný trend? Celková konštrukcia grafu.
Vždy by ste mali obchodovať v rámci daného trendu trhu. Proti trendu trhu sa obchoduje iba pri scalpoch. Za predpokladu, že sme si zvolili intraday obchod na 1h grafe, tak by sme si mali určiť hlavný trend na danom grafe a začať hľadať príležitosť v smere tohto trendu. Ide o jednu zo základných chýb, ktorú väčšina obchodníkov podceňuje. Neurčia si smer hlavného trendu a často krát menia svoje rozhodnutie a prebiehajú z intra day obchodu do swingu a podobne. Akonáhle viem hlavný smer trendu, tak začínam na grafe hľadať supporty, rezistencie, patterny, harmonické patterny či elliotove vlny. Podľa toho, akým štýlom obchodujete. Veľmi dôležité je všímať si aj celkovú kondíciu celého trhu a v prípade, že obchodujete s kryptomenami, tak s osobitným zreteľom na Bitcoin, ktorého pohyby častokrát ovplyvňujú altcoiny.
3. Zúženie výberu – neobchodujte všetko!
Veľa obchodníkov často zabúda, že trh nám každý denne ponúka stovky možností, grafov a obchodov. Našou úlohou je nájsť si situáciu s čo najväčšou pravdepodobnosťou úspechu. Len na burze Binance sa nachádza cez 50 grafov, ktoré môžete denno-denne analyzovať. Častou chybou začiatočníkov je, že sa boja, že im ,,ujde vlak“ a chcú chytať každý trade. To sa bohužiaľ nedá. V rámci môjho kurzu odporúčam, aby ste si po celkovej analýze všetkých kryptomien dali do „watchlistu” 10-15 grafov, ktoré budete pozornejšie sledovať. Niektoré z vybraných mincí ešte nemusia byť pripravené na prieraz a pri iných predpokladáme menší pokles pre výhodnejší nákup. Skúste si teda vytipovať 10 až 15 grafov, ktoré budete priebežne sledovať a následne vyberte 2-3 kryptomieny, pri ktorých usúdite, že pravdepodobnosť úspešnosti vášho obchodu bude najvyššia.
4. Časujem momentum – RSI, MACD, Friedrichs a ďalšie.
Akonáhle mám vybratý svoj obchod a som rozhodnutý vstupovať do pozície, začnem časovať momentum vstupu. RSI, čiže relative strengh index, je jeden z najdôležitejších indikátorov, ktoré môžete používať. Väčšina indikátorov sa vyznačuje tým, že sú ,,opozdené“ a teda na graf reagujú spomalene. Typickým príkladom sú kĺzavé priemery, u ktorých často krát nedokážeme chytiť dokonalý vstup do obchodu. To však nie je prípad RSI. Relative strengh index je jeden z mála indikátorov, ktorý reflektuje aktuálne dianie. Ako už z názvu vyplýva, tak ukazuje na relatívnu silu. Podľa daného indikátora vieme perfektne načasovať svoj vstup do obchodu na nižšom časovom pásme. Stratégií je hneď niekoľko. Traderi často krát využívajú prekúpené zóny, prepredané zóny, alebo divergencie. V rámci projektu Trader 2.0 sa tejto téme venujem podrobnejšie.
5. Časujem momentum na MACD
MACD je veľmi podobný indikátor ako vyššie spomínaný RSI. MACD sa skladá z kĺzavých priemerov a z histogramu. Na histograme platia podobné pravidlá ako pri RSI. Ak sa na RSI aj histograme nachádza divergencia, je to výborný signál k tomu, aby ste vstúpili do obchodu. Vďaka týmto dvom indikátorom viete načasovať ideálny moment na vstup.
Zhrnutie
Každý obchodník a trader má svoju vlastnú stratégiu a svoj vlastný štýl obchodovania. V tomto článku som sa snažil načrtnúť aspoň základné princípy a ukazovatele, ktorý by ste si mali všímať, ak rozmýšľate nad tým, že vstúpite do trejdu. Skúsený trejder ich sleduje samozrejme omnoho viac. Kroky, ktoré som tu opísal, používam na dennej báze aj v rámci produktu ,,Mince so zápalnou šnúrou.“
Tagy: bitcoinjakubkralovanskykryptoměnynačasovaťtrader20vstupzaujímavosti