Len pre našich čitateľov! Zaregistrujte sa na Binance Futures a získajte 10% v USDT/BNB späť! Časovo obmedzené.
Obsah článku
Čo je Nano (XRB)?
V dnešnom článku si povieme niečo viac o tom, čo je kryptomena Nano (XRB), ako funguje, a kde kúpiť Nano.
Kryptomena Nano (XRB) dúfa, že sa jedného dňa stane, čím sa Bitcoin snaží byť, efektívnou a dostupnou alternatívou ku fiat menám.
Autori projektu vo svojom whitepaperi narážajú na (ne)praktickosť Bitcoinu v každodennom používaní. Konkrétne narážajú na tieto problémy:
-
Problémy so škálovateľnosťou, ktorých dôsledkom sú vysoké transakčné poplatky, kedy výška priemerného poplatku dosahuje 32$
-
Dlhý transakčný čas, priemerná transakcie trvá 164 minút
-
Ťaženie Bitcoinu vyžaduje približne 27.28TWh ročne, čo znamená, že jedna transakcia vyžaduje 260kWh, čo je mesačná spotreba elektriny priemernej rodiny
Kryptomena Nano je postavená na vlastnom blockchaine, ktorý má projektu umožniť uspieť tam, kde Bitcoin zlyhal. Kryptomena chce poskytovať okamžité transakcie bez poplatkov s využitím minima elektrickej energie.
Ak is myslíte, že toto všetko znie až príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak neprestávajte čítať.
Ako kryptomena Nano (XRB) funguje?
Fungovanie Nano je podobné tomu, ako funguje IOTA, ale Nano využíva svoju vlastný systém s názvom block-lattice.
Block-lattice funguje podobne ako blockchain, až na pár rozdielov. Každý účet na protokole Nano má vlastný blockchain s názvom account-chain. Iba majiteľ account-chainu ho môže upravovať, a tiež každý účet je upravovateľný a aktualizovateľný nezávisle od zvyšku siete.
Aby bolo toto možné uskutočniť, akékoľvek prostriedky, ktoré sa pošlú na sieť, vyžadujú dve transakcie. Jednu od príjemcu a jednu od odosielateľa. Aby sa mohla transakcia uskutočniť a úspešne ukončiť, príjmateľ musí podpísať blok, ktorým potvrdzuje, že mu dorazili prostriedky na účet. Ak je podpísaný iba odosielateľov blok, transakcia bude nedokončená a čakať na vybavenie. Všetky transakcie sú posielané v tzv. User Datagram Protocol (skr. UDP) paketoch, ktoré udržiavajú požiadavky na výpočtovú silu na minime a umožňujú odosielateľovi posielať prostriedky i v prípade, že je príjmateľ offline.
Vizualizácia konceptu block-lattice. Každá transakcia vyžaduje blok odosielateľa (S) a blok príjemcu (R), každý podpísaná majiteľom daného account-chain (A,B,C)
Atraktívnou vlastnosťou block-lattice je spôsob, akým do ledgeru zapisujú a uchovávajú transakcie. Každá transakcia Nano má vlastný blok, a každý blok nahrádza predošlý blok na učte používateľa. Pre uchovanie stavu a histórie účtu, nové bloky zaznamenávajú majiteľov momentálny stav účtu a zapisujú ho do nového bloku.
To znamená, že Nano uchováva na svojom ledgeri len údaj o stave učtu, nie celú históriu transakcií, tak ako iné, distribuované systémy.
Najzaujímavejšou vlastnosťou tejto kryptomeny je však jej rýchlosť. Pokročila štruktúra a nové technol´gie jej dávajú možnosť vykonať až 7000! transakcií za sekundu. Pokiaľ si to neviete predstaviť, tak si určite pozrite toto krátke video, na ktorom je graficky znázornených týchto 7000 transakcií za sekundu.
http://i.imgur.com/oRpO8lc.mp4
Výhody block-lattice štruktúry
-
Vylepšená latencia
Vďaka systému, kde má každý účet vlastný blockchain, môže byť každý účet aktualizovaný a upravovateľný nezávisle od zbytku siete. Implementovaním dvojitej transakcie, kedy musí transakciu potvrdiť len odosielateľ a príjmateľ, odpadá potreba zdĺhavých potvrdzovaní ťažiarmi, čo zaručuje okamžité a bezplatné transakcie.
-
Riešenie škálovateľnosti
Všetky transakcie sú vybavované nezávisle od hlavnej siete. Tiež využívajú vlastné UDP pakety a sú zapisované do vlastných blokov. Toto zvyšuje efektivitu celej siete, nakoľko sa nemusí na hlavnom blockchaine udržiavať história všetkých transakcií, pretože tie sa ukladajú na jednotlivé bloky daných účtov.
Tradičný distribuovaný ledger Bitcoinu neumožňuje potvrdiť transakciu až pokým sa nevyťaží celý blok a nezapíše sa do blockchainu. Tieto bloky sú ako komplexné, otvorené knihy s informáciami o transakciách a ich kompletnou históriou. Ako však narastá počet transakcií, rastie i množstvo informácií, ktoré sa ukladajú do blockchainu, čoho následkom sú dlhšie trvania transakcií a vysoké poplatky. Systém, ktorý využíva Nano, má jednoduchú a svižnú infraštruktúru, ktorá ponúka vylepšenú škálovateľnosť a rýchlosť oproti iným blockchainom.
-
Energetická efektívnosť a decentralizácia
Nano udržuje svoju sieť bezpečnú použitím Delegated Proof-of-Stake (DPoS), podobným tomu, ktorý využíva kryptomena Ark. Ak nastanú nejaké nezrovnalosti s transakciou, Nano “delegáti” rozhodnú, či a ktorú transakciu potvrdia. DPos ponúka mnoho výhod v porovnaní s Proof-of-Work mechanizmom Bitcoinu.
Nano sa taktiež nemôže stať obeťou útoku ťažiarov a ani centralizácie veľkými poolmi. Delegáti držia určité množstvo tokenov, čo im bráni v zneužití ich moci, pretože ak by kompromitovali sieť, boli by kompromitovali aj ich vlastné prostriedky.
Ďalej vďaka block-lattice štruktúre, musia delegáti potvrdtiť transakcie len ak nastanú nejaké problémy. Výsledkom je, že prevádzkovanie uzlu (node) na Nano sieti je oveľa menej energeticky náročné, než keby mali uzle fungovať na Proof-of-Work modeli.
História Nano (XRB)
Kryptomena začala svoju púť pod názvom RaiBlocks. Po väčšinu roka 2017 si držala cenu medzi 7 až 10 centami. Až v decembri začal pútať pozornosť, čo sa odrazilo na cenovom náraste, kedy začala cena rásť, a s menšími prepadmi tu a tam, zastavila až na úplnom maxime, ktoré presiahlo 37 dolárov. V polovici januára nastal prepad až na 12 dolárov, ale zmena názvu vyniesla cenu až na 20 dolárov, kde sa momentálne drží.
Cenový vývoj za posledné tri mesiace.
Kde kúpiť Nano (XRB)?
Toto je najkurióznejšie. Kryptomena sa nenachádza na žiadnej veľkej burze či zmenárni, a i napriek tomu je 17. najväčšou kryptomenou s trhovou kapitalizáciou takmer 4 miliardy dolárov.
Nano sa dá zakúpiť na burzách (z tých známejších): BitGrail, Mercatox, Bitflip, RightBTC a Kucoin (kam bol zalistovaný len pred pár týždňami). Najväčší podiel na trhu si drží KuCoin s 39,91%, nasledovaný RightBTC s 18,19%, a prvú trojku uzatvára BitGrail, ktorý bol vytvorený špecificky pre obchodovanie s Nano.
Taktiež bude kryptomena čoskoro zalistovaná na Binance! Vo verejnom hlasovaní úplne rozdrtila konkurenciu a preto sa vo februári môžeme tešiť na zalistovanie Nano na zmenárni Binance.
Kde uložiť vaše Nano (XRB)?
Okrem držania na burze (čo neodporúčame), máte na výber 3 možnosti, kam si môžete uložiť vaše Nano tokeny: Oficiálna web peňaženka, desktop peňaženka a NanoWalletBot, bot pre Telegram, ktorý za Vás spravuje vaše privátne kľúče.
Oficiálnu peňaženku nájdete na webe.
Budúcnosť Nano (XRB)
Nakoľko kryptomena je určená len na platenie, väčšina vývoja sa dala dosiahnuť len uvedením do obehu. Odkedy šla kryptomena na trh, autori sa mohli pustiť do doľadovania detailov a integrovaní meny do zákazníckych služieb.
V decembri mali autori vydať mobilnú peňaženku, na ktorú sa však stále čaká, čo však autori ospravedlňujú vyjadrením, že chcú aby fungovala perfektne a bez problémov. Autori tiež plánujú zalistovanie na ďaľších burzách, najmä Bittrex a Binance. Tiež chcú nadviazať partnerstvá s obchodníkmi a spraviť z Nano skutočné platidlo. Rok 2018 bude pre tento projekt úžasný.
Záver
Kryptomena Nano by mohla byť skutočným riešením problémov, ktorými trpí Bitcoin. Narozdiel od Bitcoinu je rýchlejšia, efektívnejšia a menej energeticky náročná kryptomena.
Ak chcú kryptomeny skutočne byť alternatívou ku fiat menám, tak problémy, akými momentálne trpí Bitcoin, musia byť odstránené. Ak bude projekt naďalej fungovať tak, ako funguje teraz, o pár rokov budete v obchode možno platiť práve s Nano.
Ak máte nejaké otázky, alebo len chcete vyjdariť svoj názor, navštívte našu fb stránku CryptoSvet.cz, a zanechajte nám komentár spolu s lajkom. A nezabudnite nás pravidelne sledovať a zaistiť si tak prísun vždy čerstvých noviniek zo sveta kryptomien.
Pripojte sa k nám na jedinom otvorenom fóre o kryptomenách na cz/sk a vyjadrite svoj názor, či zanechajte akúkoľvek otázku: http://discord.gg/WQpH8xt
Tagy: altcoinblockchainnanoNovinkyraiblocksxrb