Len pre našich čitateľov! Zaregistrujte sa na Binance Futures a získajte 10% v USDT/BNB späť! Časovo obmedzené.
Obsah článku
- Čo je Bitcoin halving?
- Čo je “odmena za vyťažené bloky” ?
- Kedy príde ďalšia halving?
- Bitcoin halving cena?
Čo je Bitcoin halving? Ide o fenomén, pri ktorom sa odmena za bloky zníži na polovicu. Nejde teda o žiadne “polenie Bitcoin”, ale o zníženie prirodzenej ponuky na trhu. Táto dlho plánovaná a pravidelná údržba siete so sebou nesie tiež isté ďalšie faktory. Napríklad nebude ťažba kryptomena toľko zárobková. Bitcoin halving tak nutne musí odrážať to, že ťažiari nemôžu svoj produkt večne predávať pod cenu. V tomto článku vysvetlím všetko, čo by ste mali o halvingu vedieť.
Zdroj: Coindesk – Hľadanie BTC halvingu.
Čo je Bitcoin halving?
Udalosť, pri ktorej sa odmena za bloky zníži na polovicu. Koná sa periodicky každé 4 roky.
Ťažbou môže byť vytvorených iba 21 miliónov kusov BTC . Akonáhle budú tieto kusy vyťažené, sieť prestane produkovať ďalšie. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa o kryptomenach hovorí ako o “digitálnom zlate. “ Nepodlieha inflácii.
Ťažko sa tomu verí, ale na začiatku roka 2020 sa vyťažilo 18 miliónov BTC. Teda zhruba 85%. Človek by si teda zmyslel, že kryptomena čoskoro dosiahne bodu, kedy ťažba blokov nebude vynášať žiadnu odmenu. Nie, práve preto každých 210 000 blokov prebehne “halving” a odmena za bloky sa zníži na polovicu. Je to dosť podobné ako s ropou, zlatom alebo striebrom. Časom je ťažšie a ťažšie nachádzať nové náleziská.
“Remíza na Bitcoin” teda znamená jednoducho to, že ťažiar vyťaží o 50% menej. Čo je Bitcoin halving?
Čo je “odmena za vyťažené bloky” ?
Za každý blok pripísaný do siete dostane prevádzkovateľ ťažby odmenu. Práve to je “odmena za vyťažené bloky” .
Pozrime sa na blockchain tým najjednoduchším spôsobom. Ako reťaz blokov. Každý tento blok je veľký 1 MB. Každá transakcia je zapísaná do tohto bloku, kým sa jeho kapacita do istej miery nezaplní. Akonáhle sa podarí veľkým zariadením vypočítať zložitú matematickú rovnicu, blok sa odošle ďalej a spolu s ním aj transakcie do neho zapísané. A za túto službu dostane prevádzkovateľ ťažby odmenu.
Koľko BTC bude v každom bloku potom, čo sa zníži odmena za bloky?
Za každý blok sa vyťaží 6,25 BTC. Na začiatku roka 2009 to bolo 50 BTC.
V roku 2009 dostali ťažiari za každý blok 50 BTC . Celkom sa teda za prvé štvorročné obdobie vyťažilo 10 500 000 BTC. Od roku 2012 bola odmena len 25 BTC a tak ďalej.
To môže vyzerať ako veľa, ale myslime na to, že vtedy sa sieť ešte vyvíjala a nikto o kryptomenách nič nevedel. Na Bitcoine sa neprofitovalo vo veľkých halách, ale na počítačoch niekoľkých nadšencov.
Práve delenie odmeny môže byť dvojsečná zbraň. Na jednu stranu ponižuje ponuku, na stranu druhú bez cenového rastu nemôže byť ťažba zárobková. Bitcoin halving cena pre ziskovosť je stanovená na zhruba 15 000 USD.
Kedy príde ďalšia halving?
Podľa webu ig.com halving nastane v týždni po 18. máji. Ale všetko záleží na výkone siete.
Dátum ešte nie je na 100% známy , pretože čas potrebný pre vyťažení blokov sa môže líšiť. Pamätajte, že hlavnú úlohu hrá počet blokov, nie pevný časový údaj. Avšak ako sa blížime, dátum sa stáva čím ďalej tým pevnejšie a práve teraz to vyzerá, že halving bude niekedy v týždni po 18. máji 2020 .
Posledný blok má byť vyťažený niekedy okolo roku 2140. Potom budú ťažiari dostávať peniaze len z poplatkov za transakcie. Aká bude bitcoin halving cena?
Bitcoin halving cena?
Niektorí malí hráči možno odídu, alebo budú musieť viac investovať do zámeru ťažby.
Už dávno sa o ťažbu kryptomien nestará banda nadšencov na svojich vlastných počítačoch. Ťažiť Bitcoin je teraz zložitý proces, ktorý zahŕňa špičkové zariadenia, excelentnú lokalitu a najlepšiu technológiu. Napríklad Bitmain je čínska spoločnosť, ktorá bola v roku 2018 cenená na 12 miliárd USD . Tieto spoločnosti majú tú najlepšiu technológiu, ktorá pôsobí ako turbína do lietadla. Jediným cieľom je počítať hádanky ukryté v blokoch.
Lenže ak sa BTC cena nezdvihne na dostatočnú úroveň, malé ryby môžu skončiť s ťažbou BTC, pretože odmena 6,25 BTC im nebude stačiť na údržbu a elektrinu.
Zmení sa cena po halvingu Bitcoin? – Bitcoin halving cena
Z historického hľadiska išla cena vždy nahor, avšak je potrebné pozerať sa na to s nadhľadom.
V minulých rokoch sme zakaždým zažili rast ceny. Avšak teraz je celý priemysel okolo kryptomien na úplne inej úrovni. Veľké mediálne whales o BTC píšu pravidelne, veľkí investori si zmáčajú nohy v kryptomenách.
Všetko toto bolo vtedy vo hviezdach. Je preto potrebné pristupovať k tomuto halvingu inak a hlavne realisticky. Bitcoinová cena môže byť vyššia, ale história sa nemusí opakovať. Polovičná odmena za bloky by ale mala hrať rolu.
Tagy: bitcoinbtchalvinginvestíciekryptoměnyNovinkyzaujímvaosti