Len pre našich čitateľov! Zaregistrujte sa na Binance Futures a získajte 10% v USDT/BNB späť! Časovo obmedzené.
Obsah článku
Blockchain – čo je blockchain a ako funguje?
V dnešnom článku sa pozrieme na jednu z kľúčových tém, bez ktorej by kryptomeny nefungovali tak, ako ich poznáme. Pokiaľ Vám slovíčko blockchain nič nehovorí, potom sa pohodlne usaďte a neprestávajte čítať! V článku si vysvetlíme, ako funguje blockchain a kryptomeny čo ten blockchain je a aké je využitie blockchainu.
Existujú 3 hlavné technológie a ich kombináciou je blockchain tvorený. Žiadna z týchto technológií nie je úplne nová. Skôr sa jedná o ich kombinácie a spôsob aplikovania.
CHCETE SI ZAROBIŤ NEJAKÉ KRYPTOMENY ZDARMA BEHOM PÁR KLIKNUTÍ? Pripravili sme si pre vás novú mini-sériu článkov, v ktorým vám každý týždeň, vždy v piatok, prinesieme 3 najlepšie hodnotené airdropy, ktoré získate jednoducho za pár minút. Prvý, pilotný diel si môžete pozrieť TU.
Najskôr si ukážeme, aké technológie blockchain využíva a následne si ich rozoberieme dopodrobna.
Použitými technológiami sú:
- Kryptografia súkromného kľúča
- Distribuovaná sieť so zdieľanou knihou
- Stimul na obluze transakcií siete, vedenie záznamov a zabezpečenie
Mohlo by vás zaujímať: Kde a ako nakúpiť spoľahlivé kryptomeny
Ako funguje blockchain?
Kryptografické kľúče
Dvaja ľudia chcú obchodovať cez internet.
Každý z nich má verejný a súkromný kľúč.
Hlavným cieľom technológie blockchainu je vytvoriť bezpečný odkaz digitálnej identity. Identita je založená na držaní kombinácie súkromných a verejných kryptografických kľúčov.
Kombináciu týchto kľúčov možno považovať za efektívne vytváranie veľmi užitočného digitálneho podpisu. Náš digitálny podpis poskytuje silnú kontrolu nad naším vlastníctvom.
Identita
Avšak bezpečná kontrola nášho majetku nestačí na zaistenie digitálnych vzťahov. Overovanie transakcií pomocou kľúčov je síce už vyriešené. Bolo by to ale k ničomu, keby sa tie transakcie neschvaľovali. Pri blockchaine sa transakcie schvaľujú distribuovanou sieťou.
Distribuovaná sieť
Výhody a potreby distribuovanej siete môžeme pochopiť pomocou myšlienkového experimentu, keď strom spadne v lese.
Ak spadne v lese strom a my to máme natočené na kamere, môžeme s istotou potvrdiť, že ten strom spadol. Máme totiž vizuálny dôkaz, aj keď údaje prečo alebo ako nám môžu byť nejasné.
Výhodou bitcoinového blockchainu je to, že ju vytvára obria sieť, kde validator, rovnako ako kamery v príbehu dosiahnu výsledok, že boli svedkami rovnakej veci v rovnakom čase. Namiesto kamier sa ale využívajú matematické overovania. Stručne povedané – veľkosť siete je dôležitá pre jej bezpečnosť.
Jedna z najväčších výhod bitcoinového blockchainu je jeho veľkosť. Nie len tým, koľko transakcií je schopný urobiť, ale aj zároveň ako veľký výpočtový výkon Bitcoin zaisťuje.
Systém záznamu
Keď sú kryptografické kľúče kombinované s touto sieťou, objaví sa veľmi užitočná forma digitálnych interakcií.
Proces začína tým, že sa ukladá ich súkromný kľúč a vydáva nejaké oznámenia – v prípade, že posielate Bitcoin, pripojíte ho k verejnému kľúču.
Protokol
Blok obsahujúci digitálny podpis, časový údaj a príslušné informácie (v prípade Bitcoinu je to čiastka) sa potom odosielajú do všetkých uzlov v sieti.
Protokol sieťovej obsluhy
Realista by mohol namietať, že padajúci strom v myšlienkovom experimente nepotrebuje tisícky kamier aby zaznamenali pád. Ako pritiahneme tak veľkú výpočtovú silu do siete, aby sme ju zabezpečili? Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Pre otvorené verejné bloky to zahŕňa ťažbu. Ťažba je postavená na jedinečnom prístupe. Osobným záujmom obyvateľov. Kto ponúkne výpočtový výkon svojho počítača pre údržbu siete, dostane zaň odmenu.
Cieľom protokolu pri používaní Bitcoinu je odstrániť možnosť, že rovnaký Bitcoin bude použitý v oddelených transakciách súčasne a to tak, že by to bolo ťažké zistiť.
Takto sa Bitcoin snaží vypadať ako niečo výnimočné, napríklad zlato. Bitcoiny a ich základné jednotky (satoshi) museli byť vytvorené ako jedinečné, aby ich ľudia chceli vlastniť a mali nejakú hodnotu. Aby sa to dosiahlo, uzly slúžiace sieti vytvárajú a udržiavajú históriu transakcií pre každý Bitcoin tak, že pracujú na riešení matematických problémov.
V podstate hlasujú s výkonom svojho počítača, vyjadrujú súhlas s novými blokmi alebo odmietajú neplatné bloky. Keď väčšina ťažiarov dorazí k rovnakému riešeniu, tak pridajú do reťazca nový blok. Tento blok je časovo označený a môže obsahovať aj dáta alebo správy.
Vlastníte kryptomeny a neviete čo ďalej? pozrite si náš návod ako si zostaviť ideálne portfólio pre kryptomeny
Názorná ukážka
Typ, množstvo dát a spôsob overovania sa môžu líšiť pre každý blockchain. Dosť záleží na pravidlách blockchainu a s tým aj určovanie, čo je a čo nie je platnou transakciou alebo platným vytvorením nového bloku. Proces overovania je prispôsobený každému blockchainu zvlášť. Akékoľvek nové pravidlá môžu byť vytvorené, ak dostatok uzlov dosiahne zhody o tom, ako by mali byť transakcie overované.
Chcete si zarobiť nejaké kryptomeny zdarma? Využite Bitcoin Faucety! V tomto článku vám predstavíme najlepšie Bitcoin faucety a aj návod, ako si zadarmo zarobiť nejaké kryptomeny!
Tagy: ako funguje blockchainblockchainco je blockchainkryptografické kľúčesúkromný kľúčverejný kľúč