Žiadne výsledky Zobraziť všetky výsledky
Žiadne výsledky Zobraziť všetky výsledky Žiadne výsledky Zobraziť všetky výsledky Domov Bitcoin peňaženky a kryptomenové peňaženky Bitcoin peňaženky a kryptomenové peňaženkyBitcoinové peňaženky a peňaženky na kryptomeny
Bitcoin peňaženka a peňaženky na kryptomeny tvoria to najdôležitejšie, čo na kryptomenách je. Bez nich sa nemôže žiadny začiatočník obísť. Lenže vyznať sa v záplave jednotlivých krypto peňaženiek môže byť dosť ťažké. Ako si zvoliť krypto peňaženku pre telefón, tablet alebo počítač? Stačí softvérová peňaženka, alebo zainvestujete do hardware peňaženky? Mám mať prístup z internetového prehliadača, alebo stačí len prístup na vašom zariadení? To sú všetko otázky, na ktoré sa vám pokúsime odpovedať. Na tejto stránke nájdete recenzie, tipy, rady aj triky na to, ako začať používať bitcoinové peňaženky a aká je tá správna krypto peňaženka práve pre vás. Prevedieme vás od tých najznámejších po skryté poklady, ktoré sa naším redaktorom obzvlášť páčili.
Stránky pravidelne aktualizujeme s tým, ako sa technológie v oblasti uchovávania digitálnych aktív vyvíjajú. Pravidelne nové bitcoinové peňaženky zanášame do našej tabuľky, v ktorej nájdete tie najlepšie z najlepších. Na našom webe navyše nájdete k jednotlivým peňaženkám desiatky návodov, ktoré vám odpovedia na každú možnú otázku.
Spoľahlivé hardware peňaženky na kryptomeny
Peňaženky
Vlastnosti
Počet kryptomen
Hodnotenie
Obchod
Ledger Nano X
-
34g
-
72x19x12mm
-
Bluetooth, USB-C
BTC, ETH, XRP
1100+
5/5
Navštíviť
TREZOR T
-
16,2g
-
64x39x10
-
Micro SD, USB-C
BTC, ETH, XRP
1000 +
5/5
Navštíviť
Ledger Nano S
-
16g
-
98x18x9mm
-
USB
BTC, ETH, XRP
1100+
5/5
Navštíviť
TREZOR One
-
12g
-
30x60x6mm
-
USB
BTC, ETH, XRP
1000 +
5/5
Navštíviť
Článok Bitcoin peněženky a krypto peněženky v češtině
1. Čo je Bitcoin peňaženka a krypto peňaženka?
Bitcoin peňaženka/krypto peňaženka je prvým krokom do sveta kryptomien.
Peňaženky na kryptomeny držia prostriedky a strážia vaše privátne kľúče. Privátne kľúče sú dôkazom toho, že ste majiteľ Bitcoinu. Peňaženka je vlastne kľúč k sejfu, v ktorom na blockchaine držíte svojej kryptomeny.
Peňaženka vám umožní držať a posielať Bitcoin a ďalšie tokeny.
Môžete si ju predstaviť ako svoju osobnú bránu do Bitcoin siete. Rovnako ako bankový účet je brána do klasického monetárneho systému.
Peňaženky v sebe držia privátne kľúče. Ide o tajné kódy, ktoré máte len vy a ktoré sa nikto nesmie dozvedieť. Počet vašich tokenov ide zistiť zo siete. Ale nikto sa nesmie nikdy dostať k vašim kľúčom.
Peňaženka je jednoducho aplikácia, web alebo zariadenie, ktoré tieto kľúče pre vás udržuje. Vy si ich vďaka tomu nemusíte pamätať a nosiť ich v hlave.
V tomto návode si ukážeme, ako si vybrať tú ideálnu krypto peňaženku práve pre vás.
2. Peňaženky na kryptomeny, majú Bitcoin peňaženky rôzne typy?
Pre držanie kryptomien je dôležité vedieť, ktorá peňaženka je pre vás najlepšia. Stačí softvérová krypto peňaženka, alebo snáď zainvestujete do hardware peňaženky?
Prečo používate Bitcoin či iné kryptomeny?
Investície či úspory? Pokiaľ chcete maximálnu bezpečnosť, tak najlepšiu službu v tomto ohľade zaistí hardvérová peňaženka. Pozrite sa na recenzie peňaženiek Ledger a Trezor.
Ak nedržíte veľký obnos a chcete len posielať a prijímať kryptomeny, tak softvérové peňaženky sú tou najlepšou voľbou. Neoddeliteľnou súčasťou ich šarmu je to, že sú zadarmo.
Každý druh peňaženky pre kryptomeny je iný a zaoberá sa inou problematikou. Niektoré sa sústredia na bezpečnosť a súkromie a iné na užívateľskú prívetivosť a bonusové služby, ako rýchla úprava portfólia.
Záleží len na vás, akú si zvolíte. Neexistuje nič ako “najlepšia Bitcoin peňaženka”.
Hardware peňaženky
Hardware peňaženky nie sú zadarmo. Ich cena sa pohybuje od 40 do 200 Eur.
Hardvér peňaženka je fyzické elektronické zariadenie, ktoré je postavené len a len na účel zabezpečenia vašich kryptomien.
Väčšina takých peňaženiek sa dá prepojiť s počítačom, telefónom či tabletom. Vďaka tomu máte svoje tokeny vždy pri ruke.
Najpopulárnejšie a momentálne najznámejšie Bitcoin peňaženky sú:
Hardware peňaženky sú dobrou voľbou, ak chcete mať svoje prostriedky špičkovo zabezpečené. Tieto peňaženky udržujú privátne kľúče oddelené od zariadení, ktoré sú pripojené k internetu. Všetky kľúče sú udržiavané v bezpečnom offline svete hardware peňaženky. Peňaženka a jej obsah by mal prečkať aj pripojenie k počítaču, ktorý napadol malware.
Bitcoin a kryptomeny operujú v digitálnom svete. Kyberzločinci môžu zaútočiť na váš počítač a dostať sa do softvéru peňaženky. Vďaka tomu ukradnú všetky prostriedky. Generovanie a skladovanie kľúčov offline s pomocou hardware peňaženky zaistí, že sa hackeri k prostriedkom nikdy nedostanú. Museli by ukradnúť celé zariadenie. A aj to je zamknuté vďaka PIN kódu.
O zničenie či krádež hardvér peňaženky nemajte obavy. Ak si vytvoríte tajné heslo pre obnovu, vždy sa k svojim tokenom dostanete.
Prečo je dôležité mať hardvér peňaženku s displejom?
Displej ponúkne ďalšiu vrstvu zabezpečenia tým, že bude zobrazovať stav peňaženky aj bez nutnosti odomknutia. Hardware peňaženky prakticky nejde hacknúť. Ale dajú sa ukradnúť.
Výhody hardware peňaženky
- Sú najbezpečnejšou voľbou. Kľúče sú mimo online prostredia.
- Podporujú rad kryptomien a dajú sa prepojiť s telefónom pre jednoduché užívanie.
Nevýhody hardware peňaženiek
- Stoja peniaze. Spravidla nad 40 Eur.
Hot / Softvérové Bitcoinové peňaženky (online)
“Hot” či inak povedané “softvérové” bitcoinové peňaženky sú tie, ktoré bežia v rámci operačného systému ako je počítač, Android, iOS a ďalšie. Proste tie, ktoré si niekam nainštalujete.
Výhody
- Softvérové peňaženky sú väčšinou zadarmo. Môžete si ich stiahnuť z webu a nainštalovať. Platíte len za transakcie, ktoré urobíte.
- Sú jednoduché na používanie a nevyžadujú prakticky žiadne znalosti. Stačí si vedieť iba nainštalovať program a stlačiť pár tlačidiel.
- Majú často bonusové služby. Napríklad úprava portfólia a instantná zmena, alebo čítanie QR kódov pre jednoduché zasielanie kryptomien.
Nevýhody
- Kľúče sa uchovávajú v prostredí zariadenie, ktoré je pripojené k internetu. Hrozba je malá, ale existuje.
- Tie najbezpečnejšie a open-source projekty väčšinou podporujú len Bitcoin.
1. Desktopové peňaženky
Desktopové peňaženky sú stiahnuté a inštalované na váš počítač. Ak je pre vás dôležitá bezpečnosť, tak open-source peňaženka Bitcoin Core je dobrou voľbou. Nie je totiž závislá od žiadnej tretej strane.
Ďalšie peňaženky sú:
Exodus je peňaženka, ktorá je vhodná hlavne pre začiatočníkov. Jej výhodou je užívateľská prívetivosť a to, že na nej môžete držať prakticky každú kryptomenu. Neoddeliteľnou súčasťou peňaženky je tiež možnosť kedykoľvek svoje kryptomeny za malý poplatok vymeniť. Môžete tak spravovať svoje portfólio, avšak nevyužívajte ju na obchodovanie. Na obchodovanie sú burzy ako je Binance.
Electrum
Electrum je open-source aplikácia pre držanie kryptomien. Je bezpečná a na jej funkčnosť je spoľahnutie. Avšak podporuje iba Bitcoin. Druhou nevýhodou je to, že je vhodná skôr pre stredne pokročilých používateľov. Pokiaľ ale rozumiete základnej terminológii ohľadom kryptomien, jej inštalácia nebude problém.
2. Mobilné peňaženky
Existujú aj peňaženky na telefóny. Bežia na iOS aj Android.
Peňaženka Exodus má svoju aplikáciu tiež na mobilné telefóny. Je vhodná pre začiatočníkov a podporuje prakticky každú kryptomenu. Výhodou tejto peňaženky pre telefón je to, že je ľahko ovládateľná. Plusom je tiež možnosť zameniť kryptomeny priamo v peňaženke. Spravujte vďaka aplikácii portfólio aj na cestách. Samozrejmosťou je nastavenie hesla, aby ste v prípade straty zariadenia získali nejaký čas pre prevedenie prostriedkov.
Coinomi je služba, ktorá je veľmi podobná peňaženke Exodus. Tiež môžete vymieňať a užívať si jednoduchého ovládania. Coinomi na telefón ukladá vaše privátne kľúče, takže sa v prípade nechcenej odinštalácie nič nedeje. Avšak nezabudnite na zálohovanie!
Electrum
Electrum na telefón nie je príliš prívetivá peňaženka. Na druhú stranu je jednoduchá a nemá žiadne zbytočné veci navyše. Nezdieľa vôbec žiadne dáta s tretími stranami. Mnoho ľudí tiež ocení nastavenie veľkosti Bitcoin poplatkov. Podporuje iba Bitcoin.
Samourai
Peňaženka Samourai na mobilné zariadenie podporuje iba Bitcoin. Ide o open-source projekt, ale aj tak je užívateľsky prívetivá a s jej užívaním by nemal byť problém. Podporuje SegWit transakcie. Vývojári sa snažia o to, aby mohol byť Bitcoin užívať každý deň pri základných transakciách. Trebárs k nákupu čaju v kaviarni.
3. Webové Bitcoin peňaženky
Webové bitcoinové peňaženky držia vaše kľúče online. Sú chránené heslom, ktoré si navolíte. Hoci ponúka najmenšie zabezpečenie, online peňaženky majú výhodu toho, že sú k dispozícii na každom zariadení s internetom.
Blockchain.com
Blockchain.com je jedna z prvých online peňaženiek. Je tiež zďaleka najrozšírenejšia. Je bezpečná a využíva dvojfázové overenia. Niektorí pokročilí či majetní užívatelia môžu mať problém s verifikáciou, ktorá berie časť ich súkromia.
GreenAddress
GreenAddress je ďalšia z tých, ktoré umožňujú držať iba Bitcoin. Je užívateľsky prívetivá a dá sa integrovať aj s peňaženkami na telefón alebo hardvér peňaženkami. Na rozdiel od Blockchain.com nejde o centralizovaný projekt s vlastným webom, ale o rozšírenie do internetových prehliadačov, ako je napríklad Google Chrome.
4. Papierová peňaženka
Papierová peňaženka je, ako názov napovedá, papierový dokument, na ktorom máte uložené svoje verejné a privátne kľúče. Väčšinou vo forme QR kódov. Akonáhle chcete urobiť transakciu, stačí jednoducho oskenovať QR kód a zadať potrebné heslá do softvérovej peňaženky. Najväčšou výhodou papierovej peňaženky je, že neukladá žiadne heslá do digitálnych databáz a drží ich tým pádom z dosahu hackerov.
Napríklad Bitaddress.
Papierové peňaženky sme už rozoberali a urobili k nim podrobný návod.
3. Tipy a rady na záver
Nezáleží na tom, akú peňaženku si vyberiete. Záleží na tom, ako s ňou nakladáte.
Vaše Bitcoiny sú v bezpečí iba vtedy, ak svoje privátne kľúče ukladáte bezpečne. Musí byť mimo dosahu každého. Pod kontrolou ich musíte mať len a len vy!
Aby ste zabránili úniku dát, ochránili sa pred podvodníkmi a mali svoje tokeny v bezpečí, nasledujte túto trojicu rád:
- Generujte svoje kľúče v bezpečnom a offline prostredí. Samozrejme s výnimkou webových peňaženiek.
- Vytvorte si zálohu svojich privátnych kľúčov. Vďaka tomu budete chránení pred stratou Bitcoinov z dôvodu neočakávanej straty či zničenia vášho zariadenia. Ideálne by ste mali mať svoj seed vo fyzickej forme na papieri.
- Zaheslujte svojej peňaženky. Keď vám niekto ukradne zariadenie, bude pre neho zložitejšie sa k tokenom dostať. Budete tak mať viac času na to, aby ste s pomocou bezpečne uloženého seedu svoju peňaženku obnovili a prostriedky rýchlo presunuli inam.
Riadne zabezpečenie peňaženky kryptomien je kľúčovým faktorom pri manipulácii s digitálnou menou. Majte na pamäti, že ide o vaše peniaze.
Vďaka Bitcoinu máte moc, ale zároveň zodpovednosť. Musíte sa starať a chrániť svoje vlastné peniaze. V histórii prebehol nespočet podvodov a hackov, ktoré sa týkali peňaženiek pre digitálne meny. Väčšine z nich sa dalo jednoducho predísť. Stačí len dodržiavať všetky zásady.
4. Často kladené otázky
Čo je privátny kľúč?
Privátne kľúče sú riešením pre bezpečnú komunikáciu skrze chabo zabezpečené kanály – internet.
Z historického hľadiska predtým, ako vznikla kryptografia s pomocou dvojice kľúčov, bola najväčšou slabinou neschopnosť komunikovať s druhou stranou “kľúč”, ktorý by rozlúštil zaheslované správy. Napríklad ponorky komunikujúce počas vojny museli mať obe rovnaký kľúč, aby správu zašifrovali a aj prečítali. Tento jeden kľúč sa dá prelomiť.
Ako riešenie sa ponúklo použiť dvojicu kľúčov. Privátne a verejné.
Kľúče sú v peňaženkách vždy v páre. Verejný sa používa na zaheslovanie správ a privátny kľúč k ich rozlúšteniu. Jediná osoba, ktorá drží privátny kľúč k danej peňaženke, je jej majiteľ. Každý môže majiteľovi peňaženky poslať zaheslovanú správu bez prezradenie “kľúča” k jej rozlúšteniu. Jednoducho použijú svoj verejný kľúč a pošlú správu, ktorú dokáže rozlúštiť len privátny kľúč osoby na druhej strane.
Prečo by som sa mal starať o svoje privátne kľúče?
Dá sa v podstate povedať, že väčšina tejto problematiky môže ísť mimo vás. Len majte dobre na pamäti to, čo máte v rukách. Peňaženky pre Bitcoin využívajú základných fundamentov kryptografického princípu, ktoré sa používajú pre bezpečné posielanie transakcií. Tým, že porozumiete privátnym kľúčom sa vám otvorí svet bezpečného užívania peňaženiek pre Bitcoin.
Čo by som mal vedieť o adresách?
Adresy Bitcoin peňaženiek sú zvyčajne sady 34 znakov, v ktorých okrem poradí záleží tiež na tom, či ide o majuskule alebo miniskule. Adresy začínajú číslom 1 alebo číslom 3. Nikdy nepoužívajú číslicu 0, písmeno O, I a l. Každý znak v adrese musí byť ľahko na prečítanie .
Je toho veľa, čo je dobré sa naučiť. Ale nie je sa čoho báť. Adresu si nemusíte samozrejme pamätať naspamäť. Len myslite na to, že ide o sériu znakov, ktorá označuje priehradku na blockchaine kryptomeny Bitcoin .
Koľko záloh svojho seedu by som si mal urobiť?
Odporúčame urobiť si aspoň dvojicu záloh seedu. A prirodzene je uložiť na rôznych miestach.
Dobrým trikom je svoj papier so seed laminovať, aby bol odolný voči vode.
Seed uložte na miesto, kde ho nemôže zničiť ani náhla skaza, ako je vyhorenie domu či iná nešťastná situácia.
Ako vytvorím novú adresu pre svoju peňaženku?
Vytvorenie novej adresy v rámci peňaženky sa líšia podľa toho, akú peňaženku používate. Niektoré spravujú adresy za vás. Iné ponúkajú úplnú kontrolu. Ako s každou technológiou okolo Bitcoinu, rozhodnutie je iba na vás.
Pokiaľ chcete prejsť celým procesom bez ťažkostí, väčšinou stačí kliknúť jedno tlačidlo.
Čo sa stane, keď niekto nájde všetkých 24 slov môjho seedu?
Ak nepoužívate zabezpečenie s pomocou 25. slová, tak vám môže vybrať celú peňaženku. Udržujte svoj seed vždy na bezpečnom mieste.
Našou úlohou je objektívne a zodpovedne vytvárať, zhromažďovať a zdieľať informácie a novinky, ktoré hýbu svetom kryptomien. Ponúkame čitateľom tie najrelevantnejšie témy skrz celým kryptoekosystémom tj. aktuálne dianie a vývoj na trhu s kryptomenami, zákony, regulácie, pravdepodobný vývoj a najdôležitejšie udalosti.
Zrieknutie sa zodpovednosti: Názory našich autorov sú výhradne ich vlastné a neodrážajú názor CryptoSvět. Informácie, ktoré si prečítate na CryptoSvět, by nemali byť považovaná za investičné rady. Nákup a obchodovanie kryptomien by sa malo považovať za vysoko rizikovú činnosť. Predtým, než podniknete akékoľvek kroky súvisiace s obsahom na webe, urobte si prosím najprv vlastný prieskum. CryptoSvět nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše zisky a straty.
©2017-2019 CryptoSvet.sk – Všechna práva vyhrazena – CZ verze CryptoSvet.cz.
Žiadne výsledky Zobraziť všetky výsledky
©2017-2019 CryptoSvet.sk – Všechna práva vyhrazena – CZ verze CryptoSvet.cz.
(function (i, s, o, g, r, a, m) { i[‘GoogleAnalyticsObject’] = r i[r] = i[r] || function () { (i[r].q = i[r].q || []).push(arguments) }, i[r].l = 1 * new Date() a = s.createElement(o), m = s.getElementsByTagName(o)[0] a.async = 1 a.src = g m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, ‘script’, ‘http://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’) ga(‘create’, ‘UA-98308930-7’, ‘auto’) ga(‘send’, ‘pageview’) Táto stránka využíva cookies. Pokračovaním v používaní tejto stránky dávate súhlas na používanie súborov cookies. Navštívte naše Zásady ochrany osobných údajov a cookie. Súhlasím Go to mobile version /* */ var jnewsoption = {“login_reload”:”http://cryptosvet.sk/bitcoin-penazenka-na-kryptomeny”,”popup_script”:”magnific”,”single_gallery”:””,”ismobile”:””,”isie”:””,”sidefeed_ajax”:””,”language”:”sk_SK”,”module_prefix”:”jnews_module_ajax_”,”live_search”:”1″,”postid”:”0″,”isblog”:””,”admin_bar”:”0″,”follow_video”:””,”follow_position”:”bottom_right”,”rtl”:”0″,”gif”:””,”lang”:{“invalid_recaptcha”:”Invalid Recaptcha!”,”empty_username”:”Please enter your username!”,”empty_email”:”Please enter your email!”,”empty_password”:”Please enter your password!”},”recaptcha”:”0″,”site_slug”:”/”,”site_domain”:”cryptosvet.sk”,”zoom_button”:”0″,”autoload_limit”:”15″,”autoload_content”:”normal”}; /* ]]> */ {“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”Webpage”,”headline”:”Bitcoin peu0148au017eenky a kryptomenovu00e9 peu0148au017eenky”,”url”:”http://cryptosvet.sk/bitcoin-penazenka-na-kryptomeny/”} {“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”BreadcrumbList”,”itemListElement”:[{“@type”:”ListItem”,”position”:1,”item”:{“@id”:”http://cryptosvet.sk”,”name”:”Domov”}},{“@type”:”ListItem”,”position”:2,”item”:{“@id”:”http://cryptosvet.sk?pagename=bitcoin-penazenka-na-kryptomeny”,”name”:”Bitcoin peu0148au017eenky a kryptomenovu00e9 peu0148au017eenky”}}]} window.lazyLoadOptions={elements_selector:”img[data-lazy-src],.rocket-lazyload,iframe[data-lazy-src]”,data_src:”lazy-src”,data_srcset:”lazy-srcset”,data_sizes:”lazy-sizes”,class_loading:”lazyloading”,class_loaded:”lazyloaded”,threshold:300,callback_loaded:function(element){if(element.tagName===”IFRAME”&&element.dataset.rocketLazyload==”fitvidscompatible”){if(element.classList.contains(“lazyloaded”)){if(typeof window.jQuery!=”undefined”){if(jQuery.fn.fitVids){jQuery(element).parent().fitVids()}}}}}};window.addEventListener(‘LazyLoad::Initialized’,function(e){var lazyLoadInstance=e.detail.instance;if(window.MutationObserver){var observer=new MutationObserver(function(mutations){var image_count=0;var iframe_count=0;var rocketlazy_count=0;mutations.forEach(function(mutation){for(i=0;i0||iframe_count>0||rocketlazy_count>0){lazyLoadInstance.update()}});var b=document.getElementsByTagName(“body”)[0];var config={childList:!0,subtree:!0};observer.observe(b,config)}},!1)