Len pre našich čitateľov! Zaregistrujte sa na Binance Futures a získajte 10% v USDT/BNB späť! Časovo obmedzené.
Bitcoin – 27 faktov, ktoré by ste mali vedieť
Svet financií môže byť občas veľmi mätúcim miestom, plným zvláštnych názvov, pojmov, rôznych nástrojov a možností. Integrácia internetu do našich každodenných životov nám však umožnila vyhľadať si čokoľvek, čomu nerozumieme, a tak umožnila svetu financií sa rozvíjať. A okrem mnohých vylepšení v bankovníctve a na burzách, súčasťou tohoto pokroku bolo aj vytvorenie úplne novej formy platidla.
A tým sú kryptomeny, digitálne meny využívajúce pokročilé šifrovanie na zabezpečenie súkromia používateľa, ktoré majú svoju hodnotu a môžu byť na burzách vymenené za doláre, libry, eurá, alebo akúkoľvek inú konvenčnú menu.
Najpopulárnejšia kryptomena je Bitcoin, ktorý od svojho vzniku nezadržateľne naberá na popularite a hodnote. I napriek tomu, že koncept Bitcoinu sa vám môže zdať mätúci, v nasledujúcich 3 článkoch sme si pre vás pripravili viac ako 25 faktov, ktoré vám pomôžu pochopiť podstatu Bitcoinu a to ako funguje.
1.Nikto nedokáže ovládať Bitcoin
Tento fakt príde mnohým ľuďom zvláštny. Koncept peňazí je ten, že ich kontrolujú banky, že stúpajú a klesajú na hodnote, že ich môžete držať v ruke. Bitcoin všetky tieto kritéria porušuje. Pretože Bitcoin je v skutočnosti kontrolovaný každým jedným človekom, ktorý používa Bitcoin a jeho softvér.
2. Množstvo Bitcoinov je konečné
Možno si budete myslieť, že keď nie je potrebné tlačiť žiadne bankovky, alebo raziť mince, tak môže existovať nekonečné množstvo Bitcoinov. To by však učinilo menu bezcennou. Množstvo všetkých Bitcoinov je však pevne dané, 21 miliónov, a posledný Bitcoin bude podľa odhadov vyťažený v roku 2140, čo však môže byť oveľa skôr vďaka neustálemu napredovaniu výpočtových technológií.
3. Bitcoin nemá žiadnu vnútornú alebo danú hodnotu
Keď sa pozriete na dolár, hneď si všimnete, že je to len kus papieru s nejakými obrázkami, číslicami a písmenami, ktoré vyjadrujú jeho hodnotu, napr. “1 dolár” a pod. Pravdou však je, že túto hodnotu má len preto, že my sme tak povedali. A Bitcoin je taký istý. Jeho malé, digitálne časti kódu majú nejakú hodnotu len preto, že ludia tak povedali, a sú ochotný ho vymieňať za tovar a služby. Čím populárnejší je Bitcoin, tým bude mať vyššiu hodnotu.
4. Môžete vidieť všetky transakcie
Jedna z unikátností Bitcoinu je jeho kompletná transparentnosť. Nie však s osobnými informáciami, ale s transakciami a ich veľkosťami. Všetko môžete vidieť na blockchanie, a táto úplná otvorenosť vzbudzuje dôveru v Bitcoinovej komunite, ktorá neprestáva rásť.
5. Bitcoiny môžeťe ťažiť
Ťaženie Bitcoinov prakticky znamená, že používate výpočtovú silu svojho počítača na riešenie matematických výpočtov. Za úspešné vyriešenie týchto výpočtov potom ťažiari získavajú určité množstvo Bitcoinov.
Zajímá Vás těžba kryptoměn? Nevíte kde začít nebo co k těžení potřebujete? Kouknětě na celou sekci, kterou jsme pro Vás s týmem cryptosvět připravili zde!
6. Už vykonanú transakciu nemôžete vrátiť späť a tiež nemôžete byť donútený zaplatiť
Jednou z hlavných vlastností Bitcoinu je, že nikdy nemôžete byť donútený ho vydať, ani navrátiť už vykonanú transakciu. Ak ste napr. zaplatili za tovar Bitcoinom, túto transakciu nemôžete zrušiť, tak isto ako nemôže spoločnosť požadovať opakovanie platby, a obrať vás tak o vaše peniaze, pretože všetko je vidieť na blockchaine.
Nenechte se při koupi Bitcoinu zaskočit a projděte si pravidla, kterých se máte při koupi řídit, zde!
7. Môžete posielať peniaze s malým až žiadnym poplatkom
Ak chcete poslať peniaze svojmu kamarátovi v Austrálii, a vy ste tu na Slovensku, v banke by ste zaplatili nemalú sumu za rôzne transakčné poplatky. A váš priateľ by musel niekoľko dní na tie peniaze čakať. Bitcoin však tieto problémy rieši s minimálnimi, takmer nulovými poplatkami a takmer okamžitými transakciami.
8. Bitcoiny sú uchovávané v digitálnych peňaženkách
Tak ako konvenčné meny máte uložené na svojom účte v banke, tak máte Bitcoin na digitálnej peňaženke, ktorú si musíte sami vytvoriť. Táto peňaženka je veľmi bezpečná a bez vášho povolenia z nej nikto nedostane vaše prostriedky, avšak ak ju stratíte, stratili ste i všetky svoje Bitcoiny, ktoré ste na nej mali. Ak viete adresu akejkoľvek peňaženky na svete, viete zistiť koľko Bitcoinov sa na nej nachádza.
Nenechte nic náhodě, a zjistěte si něco o nejbezpečnějších peněženkách na trhu, a to zde!
9. Strata peňaženky znamená stratu vašich Bitcoinov, a to navždy
Aj napriek tomu, že Bitcoiny na vašej peňaženke neprestanú existovať, pretože sú zaznamenané na blockchaine, tak vy nemáte žiadnu šancu sa k nim dostať, pokiaľ ste stratili svoju digitálnu peňaženku, alebo skôr privátne kľúče k nej. Tie slúžia ako heslá k vašej peňaženke, preto si treba na ne dávať veľký pozor.
10. Bitcoin môžete skutočne použiť na nákup
Celý koncept Bitcoinu sa Vám môže stále zdať absurdný, ale v skutočnosti je to reálna mena, ktorá sa používa na kupovanie reálnych vecí. Mnoho obchodníkov, virtuálnych i fyzických, príjma Bitcoiny. Medzi najznámejšie patrí Microsoft, Dell, na domácej pôde to je Alza, a mnohé lokálne podniky, reštaurácie, kaviarne, obchodíky a pod. Bitcoiny môžete použiť i na hazard, či darovať ich na charitu.
Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde http://discord.gg/WQpH8xt
11. Štúdium za Bitcoin
Znovu si prajete, aby ste mohli ísť späť na vysokú a prežiť si opäť tie krásne roky, ale jediné, čo máte, sú vaše Bitcoiny, pretože ste nadšenec technológií a do budúcnosti hľadíte len optimisticky? Nepanikárte, New Yorská King College začala príjmať poplatky za štúdium v Bitcoinoch.
Ak však nemáte v pláne študovať v USA, nestrácajte nádej, už i niektoré európske inštitúcie sa inšpirovali Amerikou. University of Cumbrie v Spojenom Kráľovstve, či University of Nicosia na Cypre začali príjmať Bitcoiny, a na druhej spomenutej už môžete i získať titul v obore “Digitálne meny“.
Projděte si naši sekci “Burzy” a zjistěte, jak se nenachytat a koupit Bitcoin za nejlepší cenu!
12. Bitcoin Boulevard
Chystáte sa do Holandska? V tom prípade nezabudnite navštíviť Bitcoin Boulevard v Haagu. A pýtate sa prečo? Pretože valná väčšina predajcov obuvi na dvoch uliciach, ktoré spolu tvoria Bitcoin Boulevard, príjma Bitcoiny. A kto z vás by nechcel pekné, poctivé holandské dreváky za BTC?
Ještě jste si žádnou kryptoměnu nekoupili? Nedělejte unáhlená rozhodnutí a zjistěte nejlepší platformy na koupení kryptoměn zde!
A ak náhodou nie ste fanúšikom tejto ľudovej obuvy, ešte vždy sa môžete najesť v jednej z deviatich reštaurácií, či kúpiť nejaké umelecké dielo v galérii, a všetko zaplatiť vašou obľúbenou kryptomenou. A tento trend sa pomaly rozširuje do sveta, napr. v Cleveland Heights, v Ohiu, USA, vzniká ďaľší takýto “Bitcoin Boulevard”.
13. Prvá transakcia
Bitcoin už uskutočnil viac než 250 miliónov transackií od svojho vzniku. Ale nás teraz zaujíma, kto uskutočnil úplne prvú transakciu. A nebol to nikto iný ako Satoshi Nakamoto, ktorý poslal 100 Bitcoinov Halovi Finneymu na jeho účet, 12. januára 2009.
Hal Finney sa pohybuje v krypto komunite už nejaký ten piatok. Dlhé roky pracoval pre PGP Corporation, kde vyvíjal jeden z najznámejších šifrovacích systémov.
Na Bitcointalku Hal vysvetlil ako sa to všetko udialo:
” Keď Satoshi oznámil prvé vydanie softvéru, ihneď som ho musel mať. Myslím že som bol, hneď po Satoshim, druhý človek ktorý spustil Bitcoinového klienta. Vyťažil som nejaký 70. blok, a bol som príjemcom prvej Bitcoinovej transakcie, keď mi Satoshi poslal 10 Bitcoinov v rámci testu. Viedol som s ním dlhú e-mailovú konverzáciu, hlásil som mu chyby a on ich opravoval.
Po niekoľkých dňoch už bežal Bitcoin klient relatívne stabilne, tak som ho nechal bežať. To bolo ešte keď bola obťiažnosť ťaženia 1, a vy ste mohli ťažiť Bitcoin s procesorom, nie grafickou kartou. V nasledujúcich dňoch som vyťažil ešte niekoľko blokov, ale potom som to vypol, lebo sa mi prehrieval počítač a rušil ma jeho hluk. Keď sa tak nad tým zamyslím, asi som ho ešte mal nechať pár dni bežať, ale na druhej strane, stále som mal obrovské štastie byť tam, pri zrode.”
14. Miliónová pizza
5. mája 2010, bitcoiner Laszlo Hanyecz zaplatil používateľovi Bitcointalks fóra priblizne 10 000 Bitcoinov za dve Papa John’s pizze. Čo by bolo dnes viac ako 47 milińov dolárov, bolo vtedy 30 dolárov, pri kurze Bitcoinu 0,003 dolára za kus.
“Vtedy Bitcoiny nemaly takmer žiadnu hodnotu, preto sa mi nápad, že si za ne môžem reálne niečo kúpiť, veľmi páčil, tvrdí Laszlo Hanyecz.
Pri pohľade na dnešnú cenu Bitcoinu dodáva:
“Nikto nemohol vedieť kam to až porastie.”
Či niečo ľutuje?
“Nie, nič.” prehlásil Laszlo. Potom ešte predal nejaké Bitcoiny, keď mali hodnotu jedného dolára, a zarobil si tak 4000 dolárov. “Dosť na nový počítač a niekoľko grafických kariet, takže ja som spokojný.”
15. Majstrovská lúpež
9. novembra 2011, člen Bitcointalks fóra oznámil, že zakladá Bitcoinový investičný fond, sľubujúc investorom návrat z investície vo výške 7% týždenne.
Napriek početným podozrivým elementom a smiešnym argumentom zainvestovať, ako napr. “Veď to rastie, veď to rastie!“, “Ešte som nezaznamenal stratu na svojich obchodoch.” alebo
“Risk je takmer nulový!”
fond zaznamenal raketový úspech. Podľa SEC (Securities and Exchange Commission), viac než 700 tisíc Bitcoinov bolo poslaných na účty zakladateľa tohoto fondu, Trendona Shaversa, a.k.a. pirateat40.
Napriek prezentáciam a tvrdenia zakladateľa, fond reálne nezainvestoval ani jeden jediný Bitcoin, a investori už nikdy neuvideli svoje peniaze.
Na obrázku môžete vidieť schému “majstrovskej lúpeže”:
16. V Poľsku používa Bitcoin viac ľudí ako vo Francúzsku
I napriek výraznému ekonomickému a politickému rozdielu medzi Francúzskom pred Poľskom, vyzerá to tak, že v Poľsku používa Bitcoin viac ľudí než vo Francúzsku.
Prvý dôvod, prečo tomu tak je, môže byť progresívne zmýšlanie poľskej vlády:
“Všetko, čo nie je zakázané, je povolené. Vzhľadom na právne predpisy EÚ, nemôžeme Bitcoin považovať za zákonité platidlo. Kapitálové výnosy z Bitcoinu sú zdaňované ako štandardné príjmy. Nebránime rozvoju Bitcoinu, ale potrebujeme vyjadrenie jeho používateľov či očakávajú regulácie, alebo si prajú aby vláda radšej nezasahovala.”
Krzysztof Piech, Ph.D., z Varšavskej Ekonomickej Univerzity vyhlásil, že Poľsko patrí medzi top 10 krajín podľa počtu používateľov Bitcoinu. Taktiež zdôraznil význam potenciálu Bitcoinu pre poľskú ekonomiku.
17. Približne 60% všetkých Bitcoinov je nepoužívaných
Aspoň tak tvrdí štúdia Kalifornskej Univerzity.
História Bitcoinu je pravidelne obohacovaná príbehmi ľudí, ktorý stratili svoje privátne klúče k peňaženkám a nemôžu sa tak dostať ku svojim Bitcoinom. Tu sa môžete, pre príklad, pozrieť na dve peňaženky, z ktorých sa Bitcoiny už veľmi dlho nepohli:
1FeexV6bAHb8ybZjqQMjJrcCrHGW9sb6uF: 79 tisíc Bitcoinov, adresa vytvorená 1. marca 2011.
12tkqA9xSoowkzoERHMWNKsTey55YEBqkv: 28 tisíc Bitcoinov, ktoré nikto nikdy nepoužil. Adresa vytvorená 5. apríla 2010.
Dejte si záležet, abyste neztratili svůj přístupový kod a coiny k tomu! Kupte si třeba oblíbenou peněženku Ledger wallet a nemusíte se o své coiny bát!
18. Výpočtová sila Bitcoin siete je 7468 krát vyššia, než sila 500 svetových superpočítačov dokopy
Výpočtová sila Bitcoinovej siete je odhadovaná na 2 046 364 Pflou, na druhej strane výpočtová sila 500 najvýkonejších svetových superpočítačov je 274 Pflopu.
Treba však poznamenať, že ťažiari Bitcoinu nevykonávajú žiadne výpočtové operácie s pohyblivou desatinou čiarkou (floating point operations, skr. FLOP), ale iba celočíselné výpočty. Ako sme sa teda dostali k tým číslam, ktoré tvrdia že Bitcoinová sieť je výkonnejšia? Veľmi jednoducho.
1 hash = 6,35 tisíc celočíselných operácií
1 celočíselná operácia = 2 operácie s pohyblivou desatinou čiarkou (FLOP)
1 hash = 12,7 tisíc operácií s pohyblivou desatinou čiarkou (FLOP)
Bez zbytočných výpočtov vieme, že to je veľa výpočtovej sily, ktorá by mohla byť využitá na dosiahnutie nepredstaviteľných vecí. Astronómia, fyzika, matematika, 3D modelovanie, zdravotníctvo, atď.
19. Najväčšia transakcia historie? 194 993 BTC
http://blockchain.info/tx/1c12443203a48f42cdf7b1acee5b4b1c1fedc144cb909a3bf5edbffafb0cd204
Viac než 926 miliónov dolárov, poslaných na jeden krát. To je riadna kopa peňazí. A tento prípad nám ukazuje, aký výkonný dokáže Bitcoin byť.
20. Bitcoinový milionár
A na koniec je čas na krátku debatu “čo ak”. V auguste roku 2009, 8 mesiacov po spustení Bitcoinu, sa obchodoval za kurz: 1 dolár za 1309 BTC.
Ak by ste vtedy zainvestovali do Bitcoinu 52 dolárov, dostali by ste približne 68400 BTC. Ak by ste tie dnes predali pri kurze 4700 BTC/kus, mali by ste viac než 321 miliónov dolárov. Najbohatší športovec sveta, Cristiano Ronaldo, má majetok v hodnote 320 miliónov.
Iný príklad, trochu z domáceho prostredia. Ak by ste siahli trochu hlbšie do vrecka a stavili na Bitcoin 500 dolárov, dnes by ste mali majetok v hodnote viac než 3 miliardy dolárov, resp. viac než 2,6 miliardy eur! A to je len o pár miliónov viac než má najbohatší muž v Česku a na Slovensku, Andrej Babiš.
Bitcoin so svojím nezastaviteľným rastom naberá na popularite a začína sa o neho zaujímať stále viac ľudí. I preto vám prinášame poslednu čásť tejto minisérie o zaujímavých faktov o tomto digitálnom fenoméne.
21. Tvorca Bitcoinu, Satoshi Nakamoto, je stále tajomnou postavou
Satoshi Nakamoto je meno osoby, ktorá vytvorila Bitcoin, stále sa však nevie, kto sa v skutočnosti za týmto menom skrýva. Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Hal Finney, Craig Steven Wright, a mnohí iný boli spájaný s týmto menon. Niektorý ľudia si tiež myslia, že za menon Satoshi Nakamoto sa môže skrývať celá skupina ľudí. Nakamoto podľa mnohých odhadov drží na svojej peňaženke viac než 1 milión Bitcoinov, ktoré majú hodnotu viac ako 4,6 miliardy dolárov.
22. Bitcoin je anonymný
Jedna z najlepších funkcií Bitcoinu je anonymita. Síce každý môže vidieť, koľko máte BTC na svojej peňaženke, nikto nikdy nebude vedieť, komu tá peňaženka patrí. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo mnohé krajiny stále nechcú akceptovať Bitcoin.
23. Bitcoin bol poslaný do vesmíru
V roku 2016 Genesis Mining, služba pre cloudovú ťažbu Bitcoinu, poslala Bitcoin do vesmíru. Použili na to 3D model Bitcoinu a Bitcoinovú papierovú peňaženku, ktoré boli priviazané k meteorologickému balónu. Celá táto akcia bola natáčaná na GoPro. Keď balón dosiahol výšku 20 kilometrov nad morom, pozemný tím učinil transakciu z 3D modelu na papierovú peňaženku. Ďaľšia transakcia bola uskutočnená keď balón vystúpal do výšky 34 kilometrov nad morom.
Blockchain satelit přijel 1.transakci!
24. FBI má jednu z najväčších Bitcoinových peňaženiek na svete
Keď FBI zatvorila Silk Road, tiež zhabali všetok zakladateľov majetok. Tak sa FBI stala jedným z najbohatších majiteľov Bitcoinu, s 26 tisíc Bitcoinmi na svojom účte. Pri vtedajšom kurze to činilo približne 120 miliónov dolárov.
25. Bitcoin je vysoko volatilný
Od svojho vzniku v predošlej dekáde, sa Bitcoin stal jedným z najdôležitejších a najznámejších fenoménov v digitálnom svete. Jeho cena vystúpala na tisíce dolárov. Avšak cena neustále kolísa a preto je Bitcoin volatilný. Deje sa tak preto, že velkú časť celkového objemu Bitcoinu vlastní úzka skupina ľudí, čo sa tak trochu vylučuje s konceptom decentralizovanosti, hlavnou prednosťou Bitcoinu.
26. Regulácie
Keď sa bavíme o Bitcoine a legálnosti, v každej krajine majú na to iný názor. Sú krajiny ktoré podporujú Bitcoin, a sú krajiny ktoré o ňom nechcú ani počuť. Zoznam krajín ktoré ho podporujú a ktoré nie, sú ľahko dohľadatelné. I keď krajiny ako napr. USA sa k Bitcoinu stavajú negatívne, a snažia sa ho regulovať, mnohé iné, najmä ázijské krajiny ho začínajú uznávať.
27. Fyzický Bitcoin
Tak ako je digitálny Bitcoin, tak existuje i jeho fyzická verzia, čo je však v podstate to isté a uchováva tú istú digitálnu informáciu. Existuje len málo spoločností ktoré sa zameriavajú na produkovanie takýchto fyzických Bitcoinov.
Tagy: bitcoin